Debat over komst Ayaan Hirsi Ali
Vandaag (maandag 7 november) vindt op de Universiteit van Amsterdam het debat “Is Ayaan Hirsi Ali welkom op onze universiteit?” plaats. Naar aanleiding van de komst van Ayaan Hirsi Ali naar de Opening van het Academisch Jaar is er een uitgebreide discussie ontstaan binnen de UvA. In het artikel “Voor een open en kritische UvA!”, ondertekend door een groep docenten, studenten en medewerkers van de UvA, wordt kritiek geleverd op deze keuze van het College van Bestuur.
Het UvA-protest voelt zich niet gerepresenteerd door de ideeën van Hirsi Ali. De wijze waarop zij het debat over de Islam voert leidt juist tot een hetze tegen de Islam, mede doordat het debat niet met moslims gevoerd wordt, maar grotendeels over de hoofden van deze groep. Zij vragen zich af welke boodschap de UvA heeft willen afgeven, en of het College van Bestuur hiermee de standpunten van Hirsi Ali wil ondersteunen.
Als gevolg hiervan ontstond een uitgebreide briefwisseling in de Folia. Voorstanders vinden dat de UvA een open instituut is en benadrukken de traditie van geestelijke vrijheid en “het intellectueel verzet tegen de onderdrukking van vrouwen in de traditionele islam en de islamitische revolutie”. Uitsluiting van Hirsi Ali van het academische debat wordt gezien als een aantasting van de vrijheid van meningsuiting. Voorstanders benadrukken dat de Opening van het Academische Jaar dus juist een stellingname is tegen de aantasting van dit belangrijke grondrecht. Het belangrijkste meningsverschil tussen de voor- en tegenstanders blijkt dus te liggen in de rol die zij de universiteit toe dichten. Daarnaast spelen ook de verschillende meningen met betrekking tot het Islam-debat, en de rol van Hirsi Ali hierin, een belangrijke rol.
Dit debat is georganiseert door de studievereniging Machiavelli (politicologie).
Mandag Debat 7 November 19:00 uur Zaal OMHP F201C
Panel:
- Drs. Miriyam Aouragh
- Prof. dr. Annelies Moors
- Prof. dr. Jos de Beus
- Drs. Marcel Maussen
- Prof. dr. Abram de Swaan
Debatleider:
- Prof. dr. Meindert Fennema
Graag wijzen wij u op het vervolg van dit debat:
De multiculturele stad en de Universiteit van Amsterdam… tijd voor een kritische reflectie?
Paneldebat in de Doelenzaal- maandagavond 19 december, 19.30 uur.
De uitnodiging van de omstreden politica Ayaan Hirsi Ali tijdens de opening van het academisch jaar van de UvA zorgde voor veel commotie: Folia stond de afgelopen maanden vol met ingezonden brieven van verontruste academici over de positionering van de Uva binnen de maatschappelijke context van polarisering. Dient de universiteit zich verre te houden van het publieke debat over Islam in Nederland? Of zou ze juist een uitgesproken standpunt in moeten nemen ten aanzien van actuele veranderingen in de samenleving? In een paneldebat op 19 december aanstaande zullen wetenschappers, studenten en beleidsmakers zich buigen over de vraag naar de rol van de universiteit in de multiculturele samenleving.
Vragen die hiermee in verband staan zijn: in hoeverre springt het huidige college van bestuur adequaat in op de diversiteit van haar huidige en toekomstige studenten? Wat zijn de ervaringen en suggesties van studenten zelf? Dienen bestaande curricula opengebroken te worden voor andere en wellicht minder Eurocentristische perspectieven? En, zou de universiteit zich verantwoordelijk moeten voelen voor een formulering van de Nederlandse identiteit en maatschappelijke waarden?
Gastsprekers, onder andere:
Gloria Wekker, hoogleraar antropologie en vrouwenstudies/ Directeur GEM (expertisecentrum Gender, Etniciteit en Multiculturaliteit).
Ankie Verlaan, lid College van Bestuur, UvA en HvA/ Voorzitter van Adviesraad Diversiteit & Integratie, Gemeente Amsterdam.
Karen Vintges, professor filosofie, UvA.
Serdar Manavoglu, beleidsmedewerker, UvA/ Projectassistent Amsterdams Centrum voor Conflictstudies.
Veysel Υüce, masterstudent mediastudies, UvA.
Discussieleider: Jean Tillie, universitair hoofddocent politicologie, UvA/ vice-directeur IMES (Instituut voor Migratie en Etnische Studies).
Tijd: 19.30 Plaats: Doelenzaal, Universiteitsbibliotheek, UvA. Voertaal: Engels/Nederlands.
Alvorens het debat aanvangt, zullen deelnemers aan de workshop “Lost on Location” over culturele identiteiten in Nederland en Turkije een korte inleiding geven over de thematiek van deze avond.
December 6th, 2005 om 11:56 pm